RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB thotë se 100 palestinezë janë vrarë në Bregun Perëndimor që nga fillimi i vitit 2022

Kombet e Bashkuara njoftuan se 100 palestinezë janë vrarë në Bregun Perëndimor që nga fillimi i këtij viti 2022.

“Jam i alarmuar nga përkeqësimi i situatës së sigurisë, duke përfshirë përshkallëzimin e përleshjeve të armatosura midis palestinezëve dhe forcave izraelite të sigurisë në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke përfshirë Jerusalemin Lindor”, tha në një deklaratë oordinatori Special i OKB-së për Procesin e Paqes në Lindjen e Mesme, Tor Wencesland.

“Që nga fillimi i vitit, të paktën 100 palestinezë, duke përfshirë fëmijë, janë vrarë, në mes të një rritje të konsiderueshme të operacioneve ushtarake izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke përfshirë zonën A,” shtoi ai.

Sipas shifrave palestineze, më shumë se 140 palestinezë janë vrarë dhe qindra janë plagosur nga sulmet izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar këtë vit.

Rreth 16 izraelitë janë vrarë në të njëjtën periudhë, tha OKB.

Izraeli pushtoi ilegalisht Bregun Perëndimor në Luftën Gjashtë Ditore të vitit 1967. Palestinezët duan që territori të kthehet në përputhje me ligjin ndërkombëtar për të formuar pjesën kryesore të shtetit të tyre të ardhshëm. /mesazhi

Related posts

Diyaneti i Türkiye-s dhe Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruajnë protokoll bashkëpunimi

admin

Forcat izraelite plagosin rëndë një fëmijë palestinez në Kudsin Lindor

admin

Tragjedia e emigrantëve në Greqi! Mitsotakis shtyn tubimin parazgjedhor në Patras

rezart morina