RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Operacion i madh i karabinierëve në Itali, arrestohen 52 të dyshuar

operacion-i-madh-i-karabiniereve-ne-itali,-arrestohen-52-te-dyshuar

Të paktën 52 të dyshuar janë arrestuar në një operacion të madh kundër grupit të krimit të organizuar “Ndrangheta” në Itali, transmeton Anadolu.

Mediat vendase raportojnë se xhandarmëria italiane (karabinierët) ndërmorën operacionin e quajtur “Karfantos” kundër organizatës famëkeqe kriminale “Ndrangheta”, me qendër në rajonin e Kalabrisë në jug të vendit.

Në operacion morën pjesë rreth 400 efektivë të forcave të sigurisë dhe u arrestuan 52 të dyshuar.

Për 38 të dyshuar është caktuar masa e paraburgimit ndërsa për gjashtë prej tyre është caktuar masa e arrestit shtëpiak. Tetë persona të tjerë u liruan që të mbrohen me kusht.

Të dyshuarit akuzohen për trafik droge, zhvatje, grabitje dhe pastrim parash.

“Ndrangheta” është një nga organizatat që kontrollon trafikimin e drogës që vjen në Evropë dhe njihet si një nga grupacionet mafioze më të rrezikshme në Itali.

Related posts

Nisen 6 anije të tjera me grurë nga Ukraina

admin

Pasoja në rast të moszbatimit të marrëveshjes, deklarata e Escobarit dhe ambasadorit Guerot

admin

Ukraina: Rusia po përgatit 100,000 trupa për sulm pranë Kharkiv

admin