RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani: Marrëveshja me SHBA-në, dëshmi e mbështetjes së Qeverisë dhe popullit amerikan ndaj Kosovës

osmani:-marreveshja-me-shba-ne,-deshmi-e-mbeshtetjes-se-qeverise-dhe-popullit-amerikan-ndaj-kosoves

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani pas nënshkrimit të marrëveshjes në vlerë prej 34.72 milionë euro me ushtruesen e detyrës së drejtoreshës së USAID-it, Kerry Monaghan Hogleg, tha se Kosova si rezultat i kësaj marrëveshje do të ketë në dispozicion gati 35 milionë dollarë projekte të cilat sipas saj, do të kontribuojnë në përmirësimin e jetës së qytetarëve të vendit.

Osmani njëherit theksoi se kjo marrëveshje me Shtetet e Bashkuara të Amerikës është dëshmi e mbështetjes së vazhdueshme të Qeverisë dhe popullit amerikan ndaj Koosvës.

“Do të kontribuojë drejpërdrejtë në plotësimin e e objektivave zhvillimore të vendit tonë. Sotë së bashku me SHBA-të nënshkruam marrëveshjen e grantit për zhvillim si rezultat i saj do ti kemi në dispozicion gati 35 milionë dollar për projekte të cilat kontribojnë në përmirësimin e qytetarëve tanë pa dallim. Kjo marrëveshje është dëshmi e mbështetjes së vazhdueshme të Qeverisë dhe popullit amerikan ndaj Republikës së Kosovës dhe popullit të saj”, tha Osmani.

Teksa ka shprehur mirënjohje të thellë për siç tha ajo, vendosmërinë e palëkundur të SHBA-së, që të jenë krah Kosovës në përpjekjet kah zhvillimi dhe nevojat e qytetarëve.

“Në përpjekjet tona për të garantuar nëj të ardhme më të begatë për qytetarët tanë SHBA-të nuk kanë ofruar vetëm mbështetje por një parnteritet të vërtetë një partneritet të ndërtuar në besim të ndërsjellë dhe të fuqizuar nga vlerat e përbashkëta andaj në emër të të gjithë qytetarëve të Kosovës ju shprehë mirënjohjen tonë të thellë për vendosmërinë e palëkundur që të jeni krah nesh në përpjekjet ton apër të ndërtuar një Kosovë të orientuar kah zhvillimi dhe nevojat e qytetarëve tanë”, shtoi Osmani.

Related posts

Takim mes Myftiut Tërnava dhe Liderëve Politikë të Kosovës për Çështje të Rëndësishme të Vendit

rezart morina

Presidenti Erdoğan mund të takohet me Putinin për marrëveshjen e grurit të Detit të Zi

admin

MINT: Audio-incizimet janë të pavërteta, shpifjet do të denoncohen

rezart morina