RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Një javë pas tërmetit, Maroku bën thirrje për ndihmë ndërkombëtare

nje-jave-pas-termetit,-maroku-ben-thirrje-per-ndihme-nderkombetare

Një javë pas tërmetit vdekjeprurës që mori jetën e mijëra njerëzve, Maroku këtë të premte ka vendosur që të kërkojë ndihmë nga komuniteti ndërkombëtar për të mbështetur të mbijetuarit.

Deri më sot, vendi ka marrë ndihmë vetëm nga Spanja, Katari, Mbretëria e Bashkuar dhe Emiratet e Bashkuara Arabe vende miqësore me qeverinë, me justifikimin se “bazuar në provat e disponueshme nuk ka nevojë për ndihmë shtesë”.

Ndërkaq këtë të premte kreu i shërbimeve emergjente të OKB-së, Martin Griffiths, njoftoi se ne presim dhe shpresojmë bazuar në diskutimet me autoritetet marokene që kërkesa për ndihmë do të dërgohet sot ose nesër.

Në të njëjtën kohë, Banka Botërore po punon me autoritetet në Marok dhe Libi për të siguruar financim në përgjigje të fatkeqësive vdekjeprurëse që goditën të dy vendet, tha sot drejtori i bankës për Turqinë, Umberto Lopez. /abcnews

Related posts

Liderët e BE-së mblidhen në Maltë për të trajtuar emigracionin dhe çështjet kryesore evropiane

rezart morina

Zelensky: Ukraina po sheh rezultate të rëndësishme nga sistemet perëndimore të mbrojtjes ajrore

admin

“Refuzimi i Palestinës së pavarur nga Netanyahu, pranim zyrtar i armiqësisë ndaj paqes”

admin