RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani: Përdorimi i dhunës fizike është dëmi më i madh që mund t’u bëhet institucioneve

osmani:-perdorimi-i-dhunes-fizike-eshte-demi-me-i-madh-qe-mund-t’u-behet-institucioneve

Presidentja Vjosa Osmani ka dënuar dhunën fizike në Kuvendin e Kosovës që ndodhi të enjten mes deputetëve të PDK-së dhe kabinetit qeveritar e deputetëve të pushtetit.

Osmani ka theksuar se dhuna nuk ka vend në Kuvend dhe nuk mund të shndërrohet në mjet politik.

“Përdorimi i dhunës fizike si mjet për t’i adresuar pakënaqësitë, dallimet apo mosmarrëveshjet politike është dëmi më i madh që mund t’i bëhet institucioneve që janë ndërtuar me aq shumë mund e sakrificë”, ka shkruar ajo.

Ajo ka shtuar se duhet të respektohet mendimi ndryshe.

“Duhet ta riafirmojmë përkushtimin tonë ndaj demokracisë, mendimit ndryshe, sikurse edhe respektit të ndërsjellë, duke u mbështetur në sundimin dhe respektimin e ligjit”.

Related posts

Pakistani në errësirë/ 220 milionë njerëz pa energji elektrike

admin

Spanja dhe Portugalia në luftë me zjarret, shënohen temperatura rekord

admin

Pas rrahjes, deputetët mblidhen në Kuvend për vazhdimin e seancës

rezart morina