RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani udhëton për Islandë

osmani-udheton-per-islande

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për vizitë pune në Rejkjavik të Islandës, ku do të takohet me homologun e saj, presidentin Guðni Th. Jóhannesson, kryeministren Katrín Jakobsdóttir, kryetarin e Kuvendit Birgir Ármannsson dhe ministren e Punëve të Jashtme Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir.

Kjo është vizita e parë dypalëshe e një presidenti të Kosovës në historinë e raporteve në mes Islandës dhe vendit tonë.

Në këtë vizitë pune njëditore, temat e diskutimit të Presidentes do të jenë intensifikimi i bashkëpunimit përgjatë presidencës islandeze të Këshillit të Evropës për të shtyrë përpara anëtarësimin e Republikës së Kosovës në këtë organizatë, thellimi i marrëdhënieve bilaterale me Islandën, avancimi i rrugës euroatlantike të Kosovës, si dhe çështje të tjera të interesit të përbashkët.

Related posts

Meksikë, një tërmet 6.2 ballë godet Gjirin e Kalifornisë

admin

Rreth 8 milionë ukrainas kanë arritur në vendet e Evropës

admin

Vizitë e paparalajmëruar, shefi i mbrojtjes amerikane takohet me Zelenskyyn

rezart morina