RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Osmani uron Shqipërinë e RMV-në për hapjen e negociatave, kërkon heqjen e vizave për Kosovën

osmani-uron-shqiperine-e-rmv-ne-per-hapjen-e-negociatave,-kerkon-heqjen-e-vizave-per-kosoven

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian.

Osmani ka thënë se në këtë kohë, përshpejtimi i procesit të zgjerimit për vendet demokratike të Ballkanit Perëndimor është i domosdoshëm.

“Urime Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për një hap më afër BE-së. Në këtë kohë vendimtare, përshpejtimi i procesit të zgjerimit për vendet demokratike të Ballkanit Perëndimor është një domosdoshmëri!”, ka shkruar ajo në një postim në Twitter.

Po ashtu, Osmani i ka bërë thirrje vendeve anëtare të BE-së që urgjentisht të zbatojnë vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën.

“Ne u bëjmë thirrje vendeve anëtare të BE-së që urgjentisht të zbatojnë vendimin e vonuar për lirimin e vizave për qytetarët tanë”, tha Osmani.

Related posts

Procesi gjyqësor kundër Netanyahut do të rifillojë në muajin shkurt

rezart morina

Tragjedia e emigrantëve në Greqi! Mitsotakis shtyn tubimin parazgjedhor në Patras

rezart morina

OKB: 50 milionë njerëz i nënshtrohen skllavërisë moderne

admin