RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Paga e shtatorit për mësimdhënësit, Murati thotë se do të veprohet sipas ligjit

paga-e-shtatorit-per-mesimdhenesit,-murati-thote-se-do-te-veprohet-sipas-ligjit

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, nuk ka treguar nëse do t’iu procedohen pagat mësimdhënësve dhe shërbyesve civilë të komunave për muajin shtator, të cilin e kaluan në grevë.

“Do të veprojmë siç e parasheh ligji”, ka thënë shkurtimisht Murati pa dhënë shumë detaje, raporton EO.

Këto komente ai i bëri pasi intervistimit në Komisionin Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria.

SBASHK-u pritet që sot të vendosë nëse do ta pezullojë grevën. Janë në grevë që nga 25 gushti.

Këshilli i Prindërve të Kosovës ka thënë se nëse mësimi nuk nis më 3 tetor, ky organ do të kërkojë “çregjistrim masiv” të nxënësve nga shkollat.

Related posts

BE: Zgjedhjet në veri nuk janë zgjidhje politike afatgjatë

admin

Belgjika do të vendosë sanksione ndaj kolonëve izraelitë në Bregun Perëndimor

RTI

Scholz: Duam që Ballkani Perëndimor të hyjë shpejt në BE, por s’është proces gjeopolitik

RTI