RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pakistani po e shënon 75-vjetorin e Pavarësisë

pakistani-po-e-shenon-75-vjetorin-e-pavaresise

Pakistani po feston 75-vjetorin e pavarësisë me ceremoni zyrtare në të gjitha qytetet kryesore. Në Karaçi, ceremonia zyrtare u mbajt në mauzoleumin e Muhamed Ali Xhinasë, themeluesit të kombit.

Ushtruesi i detyrës së guvernatorit të Sindit, Agha Siraj Durrani, dhe kryeministri i Sindit, Murad Ali Shah, vendosën një kurorë me lule në varrin e Xhinaësë dhe ngritën flamurin kombëtar. Muradi shprehu solidaritetin me Kashmirin që ka mbetur nën sundimin indian.

“Sot nuk duhet t’i harrojmë vëllezërit dhe motrat tona nga Kashmiri që jetojnë nën sundimin barbar të Indisë. Ne mbetemi të vendosur për lirinë e tyre”, tha ai. Vendi arriti pavarësinë dhe u shpall shtet sovran pas përfundimit të sundimit britanik në vitin 1947. /koha

Related posts

Kryeministri Kurti takoi kryetarin e Komunës së Tetovës, Bilall Kasami

admin

Dodik kërcënon me “pavarësim” të RS-së nga Bosnja

rezart morina

Vuçiq ftoi liderët e opozitës në dialog

admin