RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

palestine:-ketu-jane-disa-nga-zhvillimet-kryesore-gjate-nates

SHBA-ja ka bllokuar një deklaratë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, e cila do t’i kishte ngarkuar Izraelit fajin për një sulm ndaj civilëve palestinezë që prisnin ndihmë ushqimore në Gaza, që vrau më shumë se 100 njerëz.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka shprehur “indinjatën e thellë” për sulmin, duke iu bashkuar një kori të dënimit ndërkombëtar të Izraelit.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka thënë se sulmi – i përshkruar si “masakër” – kërkon një hetim të pavarur.

Forcat izraelite kanë sulmuar kampin e refugjatëve Qalandiya në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe kanë arrestuar dy burra që dyshohet se kanë lidhje me një sulm vdekjeprurës ndaj kolonëve izraelitë në vendbanimin Eli.

Ushtria izraelite ka thënë se “mungesa e hapësirës” në burgje do të thotë që “të burgosurit administrativ” palestinezë do të lirohen herët “në mënyrë që të lihet vend për të burgosurit me një nivel më të lartë kërcënimi”. Ministri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë të Izraelit, Itamar Ben-Gvir mohoi se mbipopullimi qëndron pas vendimit, duke thënë se ai ishte bërë si një “gjest” nga shërbimi i inteligjencës Shin Bet përpara Ramazanit – një veprim të cilin ai e kritikoi.

Related posts

Kurti: Kosova do t’i fuqizojë raportet me Turqinë në fushën e sigurisë dhe zhvillimit ekonomik

RTI

Gati 300 të vrarë në 24 orë; Numri i të vdekurve arrin në 18,000

admin6

Nuk ka marrëveshje në Bruksel për dinarin, pritet edhe një takim

rezart morina