RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

palestine:-ketu-jane-disa-nga-zhvillimet-kryesore-gjate-nates

Një sulm ajror izraelit në një shtëpi në qytetin Rafah, në jug të Gazës, ka vrarë shtatë persona, përfshirë gra dhe fëmijë, raporton agjencia e lajmeve Wafa.

Forcat izraelite kanë sulmuar qytetin e Nablusit dhe kanë shkatërruar banesën e Moaz Al-Masry, një palestinez i vrarë nga ushtria izraelite majin e kaluar.

Anëtarët e lartë të Njësisë së Zëdhënësit të Ushtrisë izraelite kanë dhënë dorëheqjen, përfshirë zëdhënësin e rangut të lartë Daniel Hagari, sipas mediave izraelite.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken thotë se Uashingtoni po përpiqet të marrë më shumë ndihmë humanitare në Gaza përmes “çdo kanali në dispozicion”.

Kryeministri Benjamin Netanyahu e ka qortuar Benny Gantz për udhëtimin e politikanit rival në Uashington, DC, ka thënë një zyrtar anonim i Likud për Associated Press.

Related posts

Lajçak takon kryeministrin serb, diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

RTI

Osmani e Kurti takohen me QUINT-in

rezart morina

Avancimi i statustit të Kosovës në agjendën e Asamblesë Parlamentare të NATO-s

RTI