RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet më të fundit

palestine:-ketu-jane-disa-nga-zhvillimet-me-te-fundit

Ministria e Shëndetësisë në Gaza thotë se ushtria izraelite i ka kërkuar “administratës së Kompleksit Mjekësor Nasser që të evakuojë personat e mbetur të zhvendosur. Më shumë se 1500 persona të zhvendosur janë ende brenda”.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, thotë se qeveria izraelite nuk ka lejuar dërgesat e miellit në Gaza, pavarësisht premtimeve ndaj qeverisë amerikane.

Një zëdhënës i OBSH-së thotë se agjencisë së OKB-së i është mohuar qasja në spitalin Nasser në Khan Younis që nga 29 janari.

Mediat e lidhura me Houthit kanë raportuar raunde të reja të sulmeve të SHBA-së dhe Britanisë së Madhe ndaj objektivave brenda Jemenit.

Udhëheqësi palestinez Marwan Barghouti, i cili aktualisht është i burgosur në një burg izraelit, është vendosur në izolim sepse ai dyshohet se ka përdorur kontaktet dhe ndikimin e tij për të inkurajuar shpërthimin e një Intifada të tretë në Bregun Perëndimor, thotë Ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir në X.

Related posts

Raporti fillestar: Dhjetëra miliona euro dëme nga përmbytjet në Drenicë

admin

MPJD për aksidentin e autobusit në Kroaci: S’ka të lënduar

admin6

Fiter Bajrami, liderët politikë në Kosovë urojnë besimtarët: T’u shtrijmë dorën e mirësisë atyre që kanë më shumë nevojë

admin