RTV AHIRETI
Shëndetësi

Papritmas ju hahet diçka e thartë? Ja çfarë po jua shkakton dhe si ta kontrolloni

papritmas-ju-hahet-dicka-e-tharte?-ja-cfare-po-jua-shkakton-dhe-si-ta-kontrolloni

Çfarë do të thotë kur ju pëlqen të hani diçka të thartë?

1. Probleme me tretjen

Për ushqim të thartë ka nevojë personi i cili ka sekretim të pamjaftueshëm të acidit klorhidrik në stomak. Prandaj përpiqet ta kompensojë acidin e ambientit të lukthit dhe vetes t’ia lehtësojë tretjen e ushqimit.

2. Probleme me ezofagun

Nëse personi ka GERB, dëshira e tij të hajë diç të thartë si p.sh limon, është pasojë e nevojës fiziologjike që të ulë acidin me limon, është pasojë e nevojës fiziologjike për të reduktuar aciditetin duke alkalizuar lëngjet gastrike. Por nga kjo, natyrisht, nuk do të ketë përfitime ezofagu.

3. Mungesa e vitaminës C dhe magnezit

Nevoja për vitaminë C ose magnez. Por, sigurisht, para se të kompensoni mangësitë e këtyre lëndëve ushqyese, duhet të kontrolloni përqendrimin e tyre në trup.

Related posts

“Superushqimi”, avokado redukton sëmundjet e zemrës dhe problemet me peshën

admin

A humbni peshë nëse pini ujë me limon?

rezart morina

Zbulohet arsyeja pse gripi ‘godet’ më shumë në dimër

admin