RTV AHIRETI
Shëndetësi

Paralajmërimi i sëmundjes së Parkinsonit, ndryshimi delikat në shkrimin tuaj mund të jetë një simptomë

paralajmerimi-i-semundjes-se-parkinsonit,-ndryshimi-delikat-ne-shkrimin-tuaj-mund-te-jete-nje-simptome

Mikrografia – shkrim dore i vogël dhe i ngushtë – mund të jetë një nga simptomat e hershme të Parkinsonit, një gjendje neurologjike e cila bën që pjesët e trurit të dëmtohen me kalimin e viteve.

Rreth 153,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar jetojnë me Parkinson – një gjendje neurologjike progresive që përkeqësohet me kalimin e kohës.

Pacientët me këtë sëmundje shohin se pjesë të trurit të tyre dëmtohen në mënyrë progresive me kalimin e viteve. Simptomat kryesore të Parkinsonit janë lëkundjet e pavullnetshme të pjesëve të veçanta të trupit, lëvizja e ngadaltë, muskujt e ngurtësuar dhe jo fleksibël.

Por mund të ketë edhe simptoma të tjera fizike dhe psikologjike si depresioni dhe ankthi, problemet e ekuilibrit, humbja e shqisave të nuhatjes, probleme me gjumin dhe probleme me kujtesën. Sidoqoftë, një simptomë e hershme më pak e njohur e Parkinsonit mund të jetë një ndryshim në shkrimin tuaj të dorës.

Ndërsa është normale që shkrimi juaj i dorës të ndryshojë me kalimin e viteve, veçanërisht nëse keni shikim të dobët, duar ose gishta të ngurtësuar, mikrografia – shkrimi i vogël dhe i ngushtë i dorës – është karakteristikë e kësaj gjendjeje dhe shpesh është një nga simptomat e hershme. Përveçse fjalët janë përgjithësisht të vogla dhe të grumbulluara së bashku, madhësia e dorëshkrimit tuaj mund të bëhet gjithnjë e më e vogël ndërsa vazhdoni të shkruani, sipas Fondacionit të Parkinsonit.

Faqja e internetit shpjegon: “Mikrografia shkaktohet nga të njëjtat procese në tru që çojnë në simptoma të tjera të lëvizjes së sëmundjes. Përveç kësaj, këto simptoma – ngadalësia e lëvizjes, dridhja dhe ngurtësia – të gjitha mund ta bëjnë më të vështirë shkrimin.”

Medikamentet për të kontrolluar simptomat e lëvizjes mund të përmirësojnë mikrografinë, por ka edhe disa strategji për ta bërë shkrimin më të rehatshëm – duke përfshirë shkrimin e një faqeje çdo ditë, përdorimin e letrës me rreshtim, qëndrimin në këmbë në një pozicion të rehatshëm dhe pushimet sipas nevojës. Fondacioni Parkinson shton: “Nëse shkrimi bëhet shumë i vështirë për ju ose shumë i vështirë për t’u lexuar, provoni të shtypni.

“Nëse kontrolli i motorit e bën gjithashtu shumë të vështirë, provoni softuerin e diktimit. Ka programe për telefonin dhe kompjuterin tuaj që mund të ndihmojnë.” Sëmundja e Parkinsonit shkaktohet nga humbja e qelizave nervore në një pjesë të trurit të quajtur substantia nigra e cila çon në një reduktim të një kimikati të quajtur dopaminë në tru, shpjegon NHS.

Dopamina luan një rol jetik në rregullimin e lëvizjes së trupit. Reduktimi i dopaminës është përgjegjës për shumë nga simptomat e sëmundjes së Parkinsonit. Është e paqartë saktësisht se çfarë e shkakton humbjen e qelizave nervore, por shumica e ekspertëve mendojnë se një kombinim i faktorëve gjenetikë dhe mjedisorë është përgjegjës, shkruan Mirror.

Related posts

Doni të qani dhe s’qani dot? Ja pse

rezart morina

Sa lugë sheqer në ditë guxon t’i hajë një fëmijë

rezart morina

Kombinimi i perimeve me fruta, ja cilat janë disa nga lëngjet e shëndetshme që i japin trupit proteina dhe vitamina

rezart morina