RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Parlamenti gjerman reformon ligjin për imigracionin e punës së kualifikuar, inkurajon më shumë njerëz për punësim në Gjermani

parlamenti-gjerman-reformon-ligjin-per-imigracionin-e-punes-se-kualifikuar,-inkurajon-me-shume-njerez-per-punesim-ne-gjermani

Bundestagu më në fund miratoi të premten (23 qershor) një reformë të re të ligjit të imigracionit, e krijuar për të inkurajuar më shumë njerëz nga jashtë Bashkimit Evropian që të vijnë në Gjermani për punë.

“Ky projektligj siguron prosperitet në Gjermani,” tha Ministrja e Brendshme Nancy Faeser e Social Demokratëve të qendrës së majtë (SPD) ndërsa prezantoi planin e qeverisë në dhomë në mëngjes, megjithëse shtoi se do të funksiononte vetëm nëse pengesat burokratike. u çmontuan gjatë zbatimit të tij, sipas DW.

“Është e papranueshme që duhet të plotësoni 17 aplikime të ndryshme për të sjellë një punonjës të ri të kujdesit në vend”, tha ajo.

Ministrja e Brendshme Nancy Faeser tha se reforma e imigracionit do të ndihmojë në sigurimin e prosperitetit në Gjermani.

Partia më e madhe opozitare, aleanca konservatore e Unionit Kristian Demokrat (CDU) dhe Bashkimi Kristian Social (CSU) përshëndeti disa nga idetë e qeverisë, megjithëse ata kritikuan planet për të ulur pengesat e kualifikimit për punëtorët e huaj. Sipas Andrea Lindholz nga CSU, planet për të ulur nivelin e njohurive të nevojshme të gjuhës gjermane do të inkurajonin vetëm punëtorët me kualifikim të ulët.

Lindholz argumentoi se ligji i ri nuk do të bënte asgjë për të trajtuar atë që ajo e quajti problemin kryesor: pengesat burokratike si procedurat e gjata në konsullatat e huaja.

Ajo tha gjithashtu se planet për të hapur mundësi për azilkërkuesit që ishin tashmë në qark rrezikonin “ta kthenin procesin e azilit në një lloj mundësie të financuar nga shteti për të kërkuar punë në Gjermani”.

Norbert Kleinwächter i Alternativës për Gjermaninë (AfD) populiste të ekstremit të djathtë, bëri një kundërshtim të zjarrtë ndaj projektligjit, duke sugjeruar se plani i qeverisë do ta kthente Gjermaninë në një “vend mbeturinash” (Ramschland).

“Ajo që keni bashkuar në një projektligj prej 100 faqesh mund të përmblidhet në një fjali”, tha ai. “Të gjithë hyjnë, por askush nuk hidhet jashtë.”

Lamya Kaddor i Partisë së Gjelbër i hodhi poshtë kritikat e AfD-së, duke thënë se të folurit gjermanisht nuk ishte parakushti më i rëndësishëm për të punuar në Gjermani. “A integroheni më mirë kur duhet të flisni gjermanisht në punë – keni vënë re ndonjëherë?” ajo pyeti me sarkazëm radhët e djathta në shtëpi. “Ky është më në fund, më në fund, një lajm vërtet i mirë për këtë vend. Në konkurrencën me vende të tjera të suksesshme të emigracionit si SHBA apo Kanadaja, ne kemi bërë disa hapa vendimtar përpara,” tha ajo.

Partia Demokratike e Lirë (FDP), e cila përfaqëson pjesën neoliberale të koalicionit tre-partiak të qeverisë gjermane, nënvizoi përfitimet ekonomike që ata besojnë se ligji i ri do të sjellë. “Është qesharake që sot në Gjermani është më e lehtë të emigrosh në sistemin e azilit sesa në tregun e punës”, tha Konstantin Kuhle i FDP-së. “Ne po e kthejmë atë me këtë ligj.”

Related posts

Greva në arsim, Jasharaj: I mbetet anëtarësisë të vendosë se çka do të ndodhë në javën e ardhshme

admin

Kuvendi shqyrton buxhetin për vitin 2024

admin

“Egjipti liroi gazetarët e Al-Jazeera-s”

admin