RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Parlamenti gjerman voton pro anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE

parlamenti-gjerman-voton-pro-anetaresimit-te-maqedonise-se-veriut-ne-be

Parlamenti gjerman shprehu të enjten mbështetjen e tij për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian.

“Gjermania është e vendosur ndaj perspektivës evropiane të vendit ballkanik dhe e mbështet atë në rrugën drejt BE-së”, thuhet në një mocion të përbashkët të koalicionit qeverisës, i miratuar nga shumica sot në mbrëmje.

Ish-republika jugosllave, e cila ka vetëm 1.8 milionë banorë, është kandidate për anëtarësim në BE që prej vitit 2005.

Megjithatë, BE-ja ka vendosur një kusht fillestar për fillimin e negociatave të anëtarësimit, i cili përfshin ndryshimin e kushtetutës së Maqedonisë së Veriut për të njohur pakicën bullgare në vend. /atsh

Related posts

Disa të vrarë dhe të plagosur nga shpërthimi në aeroportin ushtarak të Kabulit

admin

Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Libi është rritur në 11,300

rezart morina

Rezultat shumë i ngushtë për të shpallur fituesin e zgjedhjeve në Suedi

admin