RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Partitë populiste drejtojnë Europën, 1 në 3 persona votojnë ekstremet

partite-populiste-drejtojne-europen,-1-ne-3-persona-votojne-ekstremet

Pothuajse një e treta e europianëve votojnë për partitë populiste, të së djathtës ekstreme ose të ekstremit të majtë. Analiza nga më shumë se 100 ekspertë në 31 vende zbuloi se në zgjedhjet kombëtare vitin e kaluar një rekord prej 32% e votuesve europianë hodhën votat e tyre për partitë anti-establishment, krahasuar me 20% në fillim të viteve 2000 dhe 12% në fillim të viteve 1990.

Rreth gjysma e votuesve anti-establishment mbështesin partitë e ekstremit të djathtë. Kritikët thonë se populistët në pushtet shpesh përmbysin normat demokratike, duke minuar gjyqësorin dhe median ose duke kufizuar të drejtat e pakicave, ndonjëherë në mënyra që do të zgjasin gjatë mandateve të tyre.

Duke iu bashkuar udhëheqësit të vetëshpallur joliberal të Hungarisë, Viktor Orbán, dhe partisë në pushtet të Polonisë Ligji dhe Drejtësia, disa liderë dhe parti populiste të ekstremit të djathtë, duke përfshirë Giorgia Meloni në Itali dhe, në rajonin nordik, partinë finlandeze dhe demokratët suedezë kanë hyrë së fundi duke siguruar koalicione qeveritare.

Partia e Lirisë (FPÖ) e Austrisë është përpara në sondazhe atje edhe një vit pas zgjedhjeve, AfD e Gjermanisë ka dyfishuar votat e saj dhe qëndron e dyta, përpara SPD-së së qendrës së majtë, ndërsa Marine Le Pen duket se do të ketë kandidimin e saj më të mirë në presidencën franceze.

Tre parti të djathta të forta, në Greqi fituan mandate parlamentare në votimin e qershorit ndërsa në Spanjë Vox humbi më shumë se një të tretën e deputetëve të saj në korrik, partitë populiste dhe kryengritëse mund të vendosin, në zgjedhjet e ardhshme nga tani deri në nëntor, qeveritë e Sllovakisë, Polonia dhe Holanda. /abcnews

Related posts

Erdoğan shpreson për zgjatjen e marrëveshjes së grurit të Detit të Zi

admin

Erdoğan apelon te liderët e G20-tës të marrin iniciativën për zgjidhjen me dy shtete të konfliktit Izrael-Palestinë

rezart morina

Policia gjermane dëbon me dhunë ‘aktivistët mjedisorë’ kundër minierës së qymyrit në fshatin perëndimor

admin