RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Pas bisedës së Kurtit me Chollet, reagon ambasadori Hovenier

pas-bisedes-se-kurtit-me-chollet,-reagon-ambasadori-hovenier

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Jeff Hovenier, ka thënë se propozimi i Bashkimit Evropian është i rëndësishëm për Kosovën dhe SHBA-të mbështetësin këtë propozim.

Hovenier këtë koment e ka bërë duke reaguar në një Twitter të këshilltarit të Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, i cili tregoi se sot ka folur me kryeministrin Albin Kurti.

“Ne do të mbështesim plotësisht hapat e ardhshëm për propozimin e BE-së. Ky progres është i rëndësishëm për Kosovën pasi ne mbështesim integrimin e saj të plotë në strukturat euroatlantike dhe ndërkombëtare”, ka shkruar Hovenier, transmeton Telegrafi.

Chollet ka njoftuar se ka biseduar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin nëpërmjet një telefonate, ku ka thënë se e mirëpret pranimin e planit evropian për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Mirëpresim vendimin e Kosovës për të pranuar propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë përmes Dialogut të Lehtësuar nga BE-ja”, ka thënë Këshilltari i lartë i DASH-t.

Chollet ka kërkuar zbatimin e këtij plaini në mënyrë që të dyja vende të përfitojnë.

Related posts

Miliarderi kinez burgoset për 13 vjet

admin

Nisin patrullimet në Veri, kreu i EULEX mesazh serbëve që marrin urdhra nga Beogradi

admin

Liga Arabe dënon ‘krimet’ e Izraelit në Xhaminë Al-Aksa

admin