RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

PE-ja i kërkon Serbisë të arrijë marrëveshje me Kosovën të bazuar në njohje reciproke

pe-ja-i-kerkon-serbise-te-arrije-marreveshje-me-kosoven-te-bazuar-ne-njohje-reciproke

Parlamenti Evropian i ka kërkuar Serbisë që të arrijë një marrëveshje gjithëpërfshirëse me Kosovën, marrëveshje kjo e cila duhet të jetë e bazuar në parimin e njohjes reciproke.

Kështu thuhet së paku, sipas medias serbe N1, në njërën nga pikat e raportit të PE-së për përparimin e Serbisë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në BE.

“Ne ritheksojmë mbështetjen tonë të plotë për përfaqësuesin special të BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, dhe ftojmë Serbinë dhe Kosovën të angazhohen në këtë dialog në mirëbesim dhe në frymën e kompromisit për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirës, ​​ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve të tyre bazuar në parimin e njohjes reciproke në përputhje me të drejtën ndërkombëtare dhe pa vonesa të mëtejshme”, thotë njëri paragraf i këtij raporti, transmeton Klankosova.tv.

Raporti bën thirrje për zbatimin e plotë, në mirëbesim dhe në kohën e duhur, të të gjitha marrëveshjeve relevante nga të dyja palët, duke përfshirë themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Në këtë amendament thuhet po ashtu se “besohet se një zgjidhje përfundimtare dhe gjithëpërfshirëse do të nxisë bashkëpunimin, stabilitetin dhe prosperitetin në rajonin e gjerë”.

Aty po ashtu u bëhet thirrje të dyja palëve që të tregojnë lidership dhe të jenë të gatshme për të marrë vendimet e nevojshme që çojnë në përparimin e dialogut dhe pajtimit ndërmjet shoqërive të tyre, dhe theksohet se mjedisi aktual gjeopolitik e bën edhe më të rëndësishëm tejkalimin e trashëgimisë së të kaluarës dhe angazhimin në negociata kuptimplota.

Theksohet se normalizimi i marrëdhënieve është prioritet dhe parakusht për anëtarësim në BE.

“Angazhimi i shtuar i të dyja palëve pranohet dhe qeverive të Serbisë dhe Kosovës u kërkohet të përmbahen nga çdo veprim që mund të dëmtojë besimin ndërmjet palëve dhe të rrezikojë vazhdimin konstruktiv të dialogut”, thuhet në raport.

Gjithashtu kujtohet se “përmbajtja nga retorika e luftës dhe një qasje agresive e politikës së jashtme ndaj vendeve fqinje është një parakusht për normalizimin e marrëdhënieve rajonale”.

Të gjitha veprimet që kërcënojnë stabilitetin dhe vënë në pikëpyetje procesin e pajtimit dënohen ashpër.

“Ka shqetësim të thellë për tensionet në veri të Kosovës dhe të shtënat e papranueshme në prag të Krishtlindjeve ortodokse dhe disa incidente të tjera të dhunshme drejtuar serbëve në Kosovë. Dënohet ndalimi arbitrar i politikanes Rada Trajkoviq në vendkalimin e Merdares në dhjetor 2022 dhe bëhet thirrje për hetime transparente dhe të plota të këtyre incidenteve dhe ftohen autorët para përgjegjësisë. Kujtohet përgjegjësia e përbashkët për paqen dhe sundimin e ligjit të të gjithë njerëzve në Kosovë dhe shprehet shqetësimi për akuzat për rolin e grupeve të organizuara kriminale që veprojnë në veri të Kosovës dhe lidhjet e tyre të pretenduara me strukturat shtetërore në Serbi”, thuhet në raportin e PE-së për Serbinë.

Theksohet se “dështimi për të zgjidhur në mënyrë efektive tensionet në marrëdhëniet ndërmjet Serbisë dhe Kosovës rrit rrezikun e destabilizimit në rajon”.

Related posts

Franca përgatitet të evakuojë qytetarët e saj nga Nigeri

rezart morina

Osmani mirënjohëse për përkrahjen e Scholz dhe Macron për Kosovën

admin

Shqiptarët do të udhëtojnë pa viza në Kinë dhe Emiratet e Bashkuara Arabe! Firmoset marrëveshja

rezart morina