RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pentagoni: Kina do të ketë 1500 koka bërthamore deri në vitin 2035

pentagoni:-kina-do-te-kete-1500-koka-berthamore-deri-ne-vitin-2035

Kina vazhdon të ndërtojë me shpejtësi rezervat e saj të kokave bërthamore, sipas raportit të fundit vjetor të Pentagonit për ushtrinë e Kinës që tani vlerëson se Kina mund të ketë deri në 1500 koka luftarake deri në vitin 2035.

Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara nga ajo që një zyrtar i lartë i mbrojtjes e përshkroi si vendosjen e “një normale të re” të aktivitetit ushtarak të shtuar rreth ishullit nga Kina pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi në Tajvan në gusht.

I njohur zyrtarisht si “Zhvillimet ushtarake dhe të sigurisë që përfshijnë Republikën Popullore të Kinës”, raporti vjetor i mandatuar nga Kongresi riafirmon vlerësimin e Strategjisë Kombëtare të Mbrojtjes se Kina “paraqet sfidën më të rëndësishme dhe sistematike për sigurinë kombëtare të SHBA-së dhe sistemin e lirë dhe të hapur ndërkombëtar. ”

Raporti i Pentagonit të vitit të kaluar theksoi se Kina kishte vënë në lëvizje një rritje katërfish të arsenalit të saj të armëve bërthamore dhe parashikonte se mund të kishte 700 koka luftarake deri në vitin 2027 dhe ndoshta 1000 deri në vitin 2030.

Related posts

Ditë e rëndë, në 24 orët e fundit dy vrasje në Kosovë

wpuser

Lirohet Dalibor Spasiqi, i dyshuar për sulmet në veri ndaj gazetarëve

admin

Forcat izraelite vrasin një palestinez në Bregun Perëndimor

admin