RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Për herë të parë në dy dekada, bie popullsia e Pekinit

per-here-te-pare-ne-dy-dekada,-bie-popullsia-e-pekinit

Popullsia e Pekinit ka rënë për herë të parë në pothuajse dy dekada, kanë zbuluar shifra të reja të popullsisë, shkruan The Guardian.

Në vitin 2022 kishte më shumë vdekje sesa lindje në kryeqytetin kinez, ku jetojnë më shumë se 21 milionë njerëz, duke rezultuar në një rritje natyrore të popullsisë prej minus 0.05 për 1000 njerëz. Është hera e parë që popullsia ka shkuar prapa që nga viti 2003.

Raporti i autoriteteve të Pekinit ka thënë se shkalla e vdekjeve të qytetit u rrit në 5.72 vdekje për 1000 njerëz, ndërsa niveli i lindjeve ra në 5.67 lindje për 1000 njerëz. Demografët thanë se lëvizja në territor negativ ishte në përputhje me tendencat kombëtare, duke demonstruar faktorët ekonomikë dhe socialë që mbështesin rënien e natalitetit të Kinës.

“Duke pasur parasysh kostot e larta të jetesës dhe arsimit dhe nivelet e arsimit në Pekin, është shumë normale që niveli i lindjeve është i ulët”, ka thënë Xiujian Peng, studiues i lartë në Qendrën e Studimeve të Politikave në Universitetin Victoria në Australi.

Qeveria e Partisë Komuniste të Kinës po përpiqet të ndryshojë trendin dhe të shmangë ndikimet ekonomike të një popullsie në plakje.

Të dhënat zyrtare të vitit të kaluar treguan se niveli i lindjeve në Kinë kishte rënë në 6.77 lindje për 1000 njerëz, më i ulëti ndonjëherë. Shifrat e popullsisë për Pekinin bazohen në banorët e përhershëm të qytetit dhe nuk përfshijnë numrin e madh të punëtorëve emigrantë që udhëtojnë nga provincat e tyre në kërkim të mundësive ekonomike.

Për dekada, politika e Kinës për një fëmijë për një familje u zbatua rreptësishtë dhe u hoq vetëm në vitin 2016. Autoritetet tani po inkurajojnë çiftet të kenë më shumë se një fëmijë, por njerëzit po zgjedhin të mos kenë, duke përmendur faktorë duke përfshirë rritjen e kostos së jetesës, presionet e gjinisë tradicionale dhe kulturat kërkuese të punës. Ndryshimet legjislative dhe reformat sociale – duke përfshirë rritjen e qasjes në kujdesin shëndetësor të nënës, reduktimin e burokracisë në regjistrimet e lindjeve, stimujt financiarë dhe dekurajimin e aborteve – kanë bërë pak për të ndryshuar trendin.

“Është shumë e vështirë të martohesh dhe të kesh fëmijë për të jetuar një jetë të qëndrueshme”, ka thënë një banor 42-vjeçar i Pekinit, i cili erdhi në qytet nga një familje rurale.

Nuk ishte e qartë se çfarë ndikimi pati rastet dhe vdekjet e lidhura me COVID-19 në Kinë – të cilat u raportuan më pak – në shifrat e publikuara të mërkurën. Të dhënat u bazuan në një studim mostër që filloi më 1 nëntor, sipas një fusnote në publikim, përpara se të ndodhnin pjesa më e madhe e rasteve me COVID-19 n

Related posts

SHBA, Harvey Weinstein dënohet më 16 vite në rastin për përdhunim

rezart morina

Borrell: Korridori i grurit është hapur falë Turqisë

admin

Presidenti Pendarovski vizitë pune në Shqipëri

rezart morina