RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pesë arsye pse dardhat janë të mira për shëndetin tuaj

pese-arsye-pse-dardhat-jane-te-mira-per-shendetin-tuaj

“Një mollë në ditë, mban larg doktorin”, thotë një shprehje e vjetër. Edhe pse e dimë që nuk mund të krahasojmë mollët me dardhat, ne e bëjmë, sepse dardhat janë jashtëzakonisht të shëndetshme. Më poshtë gjeni 5 arsye pse duhet të hani sa më shpesh dardha.

Dardhat janë të shkëlqyera për zemrën dhe enët e gjakut

Dardha është e mirë për shëndetin e zemrës sepse ka shumë fibra. Ato ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe presionit të gjakut.

Ul shanset e prekjes nga diabeti i tipit 2

Përveç fibrave, dardhat kanë gjithashtu flavanole dhe anticid. Këto të tre bashkohen për të ulur rrezikun e diabetit të tipit 3. Kjo ndodh për shkak të aftësisë së tyre për të rritur rezistencën ndaj insulinës, gjë që e bën të lehtë për trupin të thithë insulinë dhe glukozë në qarkullimin e gjakut.

Sistemi imunitar më i fortë

Dardhët janë plot antioksidantë si vitamina C dhe bakri. Këto antioksidantë ndihmojë sistemin tuaj imunitar që të funksionojë më mirë, duke ju mbrojtur më mirë nga sëmundjet. Gjithashtu, dardhat ndihmojnë të shëroheni më shpejt.

E mirë për zorrën tuaj

Një dardhë mesatare përmban rreth 20% të fibrave që na duhen në ditë. Siç mund ta dini, fibrat janë të mira për sistemin tuaj tretës. Fijet në dardha qëndrojnë të pandryshuara derisa kalojnë në sistemin tuaj tretës. Një përfitim i kësaj është ushqyerja e baktereve të shëndetshme në zorrë dhe pastrimi i zorrëve nga brenda. Dardhat gjithashtu veprojnë si një laksativ i butë i cili mund të ndihmojë me kapsllëkun.

Lëkurë më e mirë

Kush nuk dëshiron të ketë një lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim? Të gjithë apo jo. Epo duhet të harroni fillimisht kremrat dhe maskat, dhe të filloni të hani dardha. Fibrat e dardhës sigurojnë që niveli i sheqerit në gjak të mos luhatet shumë, duke lënë kolagjenin në lëkurë të pandryshuar. Dardha gjithashtu përmban antioksidantë, si vitamina C, vitamina K dhe bakri, të cilat ndihmojnë lëkurën tuaj të mbetet e butë dhe e shëndetshme.

Related posts

5 shenja që tregojnë dëmtim të mëlçisë

admin

Shenja që qartazi tregon se fëmija juaj mund të bëhet psikopat

admin

Studimi: Ekspozimi i fëmijëve ndaj ekraneve pengon zhvillimin e tyre

rezart morina