RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pesë ushqime që forcojnë sistemin imunitar

pese-ushqime-qe-forcojne-sistemin-imunitar

Ushqimi i trupit tuaj me ushqime të caktuara mund të ndihmojë në mbajtjen e sistemit tuaj imunitar të fortë.

Nëse jeni duke kërkuar mënyra për të parandaluar ftohjet, gripin dhe infeksionet e tjera, hapi juaj i parë duhet të jetë një vizitë në dyqanin tuaj ushqimor lokal. Planifikoni vaktet tuaja për të përfshirë këta 15 përforcues të fuqishëm të sistemit imunitar.

Shumica e njerëzve kthehen drejt e në vitaminë C pasi janë kapur nga një ftohje. Kjo sepse ndihmon në ndërtimin e sistemit tuaj imunitar.

1. Agrumet

Vitamina C mendohet se rrit prodhimin e qelizave të bardha të gjakut, të cilat janë çelësi për të luftuar infeksionet.

Pothuajse të gjitha agrumet janë të pasura me vitaminë C. Me një shumëllojshmëri të tillë për të zgjedhur, është e lehtë të shtoni një shtrydhje të kësaj vitamine në çdo vakt.

Agrumet e njohura përfshijnë:

grejpfrut
portokallet
klementinat
mandarina
limonët
gëlqere

2. Specat e kuq

Nëse mendoni se agrumet kanë më shumë vitaminë C nga çdo fruta apo perime, mendoni përsëri. Specat e kuq përmbajnë pothuajse 3 herë më shumë vitaminë C se një portokall. Ato janë gjithashtu një burim i pasur i beta karotenit.

Përveç rritjes së sistemit tuaj imunitar, vitamina C mund t’ju ndihmojë të mbani lëkurë të shëndetshme. Beta karotina, të cilën trupi juaj e konverton në vitaminë A, ndihmon në mbajtjen e syve dhe lëkurës tuaj të shëndetshme.

3. Xhenxhefil

Xhenxhefili është një tjetër përbërës të cilit i drejtohen shumë pasi sëmuren. Xhenxhefili mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit, i cili mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes së fytit dhe sëmundjeve inflamatore. Xhenxhefili mund të ndihmojë edhe me të përzierat.

Xhenxhefili gjithashtu mund të ulë dhimbjet kronike. Burimi i besuar dhe madje mund të ketë veti për uljen e kolesterolit.

4. Spinaqi

Spinaqi e bëri listën tonë jo vetëm sepse është i pasur me vitaminë C – ai është gjithashtu i mbushur me antioksidantë të shumtë dhe beta karoten, të cilat mund të rrisin aftësinë e sistemit tonë imunitar për të luftuar infeksionet.

Ashtu si brokoli, spinaqi është më i shëndetshëm kur gatuhet sa më pak që të jetë e mundur në mënyrë që të ruajë lëndët ushqyese. Megjithatë, gatimi i lehtë e bën më të lehtë përthithjen e vitaminës A dhe lejon që lëndët e tjera ushqyese të çlirohen nga acidi oksalik, një antiushqyes.

5. Kivi

Kivit janë natyralisht plot me një ton lëndësh ushqyese thelbësore, duke përfshirë folate, kalium, vitaminë K dhe vitaminë C.

Vitamina C rrit qelizat e bardha të gjakut për të luftuar infeksionin, ndërsa lëndët ushqyese të tjera të kivit e mbajnë pjesën tjetër të trupit të funksionojë siç duhet.

Related posts

Studimi: Ndoshta jeni duke e kaluar këtë fazë, çfarë duhet të dini për mpirjen emocionale!

admin6

Tri këshillat kryesore për tretje më të mirë

admin

Shfaqja e diabetit pas moshës 50 vjeç, mund të paralajmërojë shfaqjen e këtij lloji kanceri vdekjeprurës

admin