RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Peskov: Rusia nuk do të lejojë që përfaqësuesit e OKB-së të hyjnë në rajonet e përmbytura

peskov:-rusia-nuk-do-te-lejoje-qe-perfaqesuesit-e-okb-se-te-hyjne-ne-rajonet-e-permbytura

Rusia ka thënë se nuk do të lejojë që përfaqësuesit e OKB-së të hyjnë në rajonet e përmbytura në jug të Ukrainës për arsye sigurie.

“E gjithë kjo është shumë e vështirë. Është e vështirë të sigurohet siguria e tyre,” deklaroi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Më parë, Kombet e Bashkuara ishin ankuar se nuk mund të hynin në zonat e përmbytura në zonat e pushtuara nga Rusia, të cilat mbulojnë një zonë shumë më të madhe se zonat e prekura nga përmbytjet e kontrolluara nga Ukraina.

“Ka bombardime të vazhdueshme, provokime të vazhdueshme, struktura civile… Njerëzit po vdesin,” tha Peskov.

Kievi, nga ana tjetër, akuzon Rusinë për bojkotimin e operacioneve të ndihmës ukrainase në zonën e përmbytur dhe për bombardimin e punonjësve të ndihmës.

Diga Kakhovka në lumin Dnipro u shkatërrua pothuajse dy javë më parë, duke shkaktuar përmbytje të rënda në rajonin Kherson. /atsh

Related posts

Maqedoni e Veriut, punonjësit e medias në marsh protestues

rezart morina

Presidenti Erdogan më 19 korrik do të vizitojë Iranin

admin

Zambia, humbin jetën 24 anëtarë të kishës në një aksident rrugor

admin