RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pini lëng nga karota, nuk do të besoni çfarë ndodh

pini-leng-nga-karota,-nuk-do-te-besoni-cfare-ndodh

Shkrimtarja amerikane, Ann Cameron, ka shkruar shumë për fëmijë, por më e njohur ishte bërë kur kishte shkruar për sëmundjen e saj.

Ajo kishte vuajtur nga kanceri në zorrë të trashë. Në vitin 2012 i ishte nënshtruar ndërhyrjes, ndërsa që sëmundja kishte përparuar në fazën e tretë të përparimit. Për fat të keq, Ann nuk ishte njohur për herë të parë me këtë sëmundje.

Bashkëshorti i saj përkundër kimioterapisë, kishte ndërruar jetë më 2005, nga kanceri i mushkërive. Ajo kishte thënë se po ndihej më mirë pas operacionit, por pas një kontrolli ishte zbuluar se sëmundja e saj kishte përparuar. Sëmundja ishte përhapur në mushkëri, e te zorra e katërt ishte në fazën e katërt.

Ajo kishte vendosur që shërimin ta gjejë në një mënyrë tjetër, duke u bazuar te një 26-vjeçar, i cili kishte theksuar se ishte shëruar duke pirë për çdo ditë nga 2.5 kilogramë lëng karote.

Ajo kishte vendosur t’i ndiqte hapat e tij. Kishte pirë këtë lëng disa herë në ditë për tetë muaj. Kur kishte shkuar për kontrolle, në incizime ishte vërejtur se kanceri kishte ndaluar, tumoret ishin zvogëluar dhe gjëndrat e ënjtura limfatike. Pas katër muajsh gjëndrat limfatike nuk ishin të ënjtura, e qelizat e kancerit ishin tërhequr.

Related posts

Këto janë ushqimet më të mira kundër kolesterolit

admin

Shqipëria refuzon t’i trajtojë falas kosovarët në hemodializë

admin

​Të ndenjurit ulur për një kohë të gjatë bën keq për shëndetin

admin