RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pirja e ujit sjell disa përfitime që ndoshta nuk i keni ditur

pirja-e-ujit-sjell-disa-perfitime-qe-ndoshta-nuk-i-keni-ditur

Thonë se një mollë në ditë e mban mjekun larg, por çfarë mund të na bëjnë tetë gota ujë?

Uji jep disa kontribute të rëndësishme për trupin. Pothuajse çdo qelizë ka nevojë për ujë për të funksionuar siç duhet, ashtu si pothuajse çdo proces metabolik.

Ndërmjet 55 për qind dhe 75 për qind e trupit të njeriut përbëhet nga uji, dhe duke pasur parasysh që humbim rreth tre gota ujë në ditë përmes frymëmarrjes, djersitjes dhe urinimit, është e rëndësishme që kjo humbje të kompensohet.

Trupi juaj djersitet në përpjekje për t’u ftohur. Zëvendësimi i lëngjeve të humbura është jetik. Mos u mbështetni në ndjenjën e etjes, sepse atëherë tashmë jeni pak të dehidratuar. Shmangni pijet që përmbajnë kafeinë  pasi ato dehidratojnë më tej trupin tuaj.

Ne zbulojmë më poshtë pesë gjëra që nuk i dinit për ujin që do t’ju inkurajojnë që më në fund të filloni të pini ato tetë gota në ditë:

Uji përmirëson funksionet mendore
Nëse nuk e mbani mend atë që shkruhej në hyrje të këtij artikulli, truri juaj mund të jetë i etur. Meqenëse rreth 80 për qind e indeve të trurit përbëhet nga uji, është e rëndësishme që truri juaj të jetë i hidratuar. Studimet klinike kanë treguar se dehidrimi redukton kujtesën dhe përqendrimin afatshkurtër.

Në tru, uji ndihmon proteinat, enzimat dhe lëndët ushqyese të arrijnë destinacionin e tyre. Kur trupi është i dehidratuar, lëngjet lëvizin më ngadalë. Uji gjithashtu pastron trurin nga radikalet e lira që dëmtojnë qelizat.

Uji mund të parandalojë sëmundjet kritike
Artriti, kanceri dhe sëmundjet e zemrës janë sëmundje serioze që prekin miliona njerëz, por ju mund të shmangni përfshirjen në këto statistika nëse pini mjaftueshëm ujë. Lëngu i kyçeve lejon që skajet e kërcit të kockave të rrëshqasin në zgavrën e kyçit. Kur ka ujë të mjaftueshëm, ka më pak fërkime rreth kyçeve, dhe kështu më pak gjasa për artrit.

Po kështu, kur ka ujë të mjaftueshëm, trupi pastrohet nga toksina. Duke reduktuar sasinë e kohës që këto toksina kalojnë në kontakt me zorrën e trashë dhe fshikëzën tonë, ne mund të zvogëlojmë shanset për të zhvilluar kancer. Uji gjithashtu pastron trupin nga kripa e tepërt. Disa studime kanë lidhur nivelet e larta të kripës, presionin e lartë të gjakut dhe çrregullime të shumta të zemrës.

Uji mund të ndihmojë në humbjen e peshës
A jeni të uritur? Provoni ta mbushni stomakun me një gotë ujë. Nuk përmban kalori apo yndyrë dhe një gotë ujë mund të përshpejtojë metabolizmin tuaj. Duke marrë parasysh se pothuajse çdo proces që ndodh në trup kërkon ujë, është e lehtë të kuptohet se si çdo gjë ngadalësohet kur trupi ka etje.

Hulumtimet kanë treguar se pasi të keni pirë dy gota ujë, metabolizmi fillon të funksionojë nga 10 minuta deri në 40 minuta. Një studim vlerëson se rritja e konsumit të ujit me gjashtë gota në ditë rezulton në një humbje mesatare prej 5.3 kilogramësh yndyrë gjatë një viti.

Uji shpëlan zgavrën me gojë
Prishja e dhëmbëve rezulton nga akumulimi i acidit, i cili ndikon në smaltin e dhëmbëve, por pështyma e neutralizon acidin. Gjithashtu përmban minerale të veçanta që ndihmojnë dhëmbët e shëndetshëm. Për sa kohë që trupi është i hidratuar, do të keni mjaft pështymë për të mbajtur dhëmbë të shëndetshëm.

Pirja e tepërt e ujit nuk është e shëndetshme
Është e rëndësishme të merrni dozën tuaj ditore të ujit, por nuk ka nevojë ta teproni. Një person humbet rreth dy deri në tre gota ujë përmes frymëmarrjes dhe djersitjes.

Mbidoza ndodh kur pini shumë më tepër ujë sesa i nevojitet trupit tuaj. Kur kjo ndodh, nivelet e natriumit në trup bëhen të çekuilibruara, gjë që mund të çojë në probleme të tretjes, konvulsione dhe madje edhe koma.

Related posts

Ushqimet më të mira për mëngjes

admin

A hani hurma? Është fruti më i shëndetshëm në botë për një arsye

admin

​Çaji i gështenjës: Një grup njerëzish duhet ta pijë patjetër

rezart morina