RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pse jeni në rrezik nëse hani patate të skuqura të djegura

pse-jeni-ne-rrezik-nese-hani-patate-te-skuqura-te-djegura

Patatet e skuqura janë sigurisht një ushqim i preferuar i të rinjve dhe të moshuarve, megjithatë një gabim i madh që bëjmë në skuqjen e tyre mund të rezultojë jashtëzakonisht i rrezikshëm për shëndetin tonë.

Kjo është arsyeja pse duhet të shmangni djegien e patateve gjatë skuqjes

Konkretisht, patatet që janë pjekur/skuqur shumë, pasi kanë humbur ngjyrën e tyre të verdhë të artë, paraqesin rrezik për kancer, siç paralajmërojnë shkencëtarët britanikë dhe kjo pasi rreziku vjen nga substanca akrilamide, e cila prodhohet nga ushqimet me niseshte piqen ose skuqen për një kohë të gjatë në temperatura të larta, si pasojë fillojnë të nxihen.

Agjencia Britanike e Standardeve të Ushqimit (FSA), në rekomandimet e saj të reja zyrtare, sipas BBC, u bën thirrje konsumatorëve që të jenë të kujdesshëm dhe të heqin patatet e skuqura ose tostin pasi të kenë marrë ngjyrën e tyre të artë, në mënyrë që të reduktojnë konsumin e një lënde kimike kanceroze që quhet akrilamidit.

FSA këshillon gjithashtu konsumatorët që të mos i mbajnë patatet në frigoriferin e tyre, por jashtë frigoriferit, sepse temperaturat e ftohta rrisin nivelin e sheqerit, gjë që rrit sasinë e akrilamidit të prodhuar gjatë gatimit.

Çfarë duhet të bëni që patatet të mos digjen

Siç thuhet zakonisht, patatet duhet të ruhen në një vend të freskët dhe të errët me një temperaturë mbi gjashtë gradë Celsius. Akrilamidi është i pranishëm në shumë ushqime dhe është një nënprodukt natyral i procesit të gatimit. Nivelet më të larta të kësaj lënde prodhohen kur ushqimet me shumë niseshte gatuhen mbi 120 gradë Celsius. Sa më e errët të jetë ngjyra, p.sh. sa më e thekur, aq më shumë akrilamide përmban.

Sipas FSA, nuk është ende e qartë se sa akrilamide mund të tolerojë një person në mënyrë të sigurtë, por besohet se tashmë konsumojmë shumë. Megjithatë, një përfaqësues i organizatës Cancer Research komentoi se efekti kancerogjen i të pjekur mirë, patate të skuqura ose bukë të thekur nuk është vërtetuar te njerëzit.

Studimet e kafshëve kanë treguar se akrilamidi është toksik për ADN-në dhe shkakton kancer ose probleme në sistemin nervor dhe riprodhues, kështu që shkencëtarët supozojnë, edhe pse nuk e kanë vërtetuar, se e njëjta gjë ndodh te njerëzit.

Akrilamidi gjendet edhe në tymin e cigares, me pasojë që duhanpirësit i ekspozojnë duhanpirësit në nivele të trefishta ose katërfish të substancës, në krahasim me jo duhanpirësit. Megjithatë, tashmë po bëhen përpjekje për industrinë ushqimore për të reduktuar akrilamidin në ushqimet e përpunuara dhe tashmë po regjistrohet njëfarë progresi.

Por, sipas shkencëtarëve, fatkeqësisht shumica e njerëzve nuk e dinë as që ekziston akrilamide dhe se është potencialisht i rrezikshëm. Prandaj FSA sapo ka nisur një fushatë ndërgjegjësimi publik në Britani, në bashkëpunim me atletët olimpikë “të artë” dhe me një slogan.

Related posts

Ushqimet që largojnë nepsin për ëmbëlsirat dhe karbohidratet

rezart morina

Marramendja nga temperaturat e larta, zgjidhjet e shpejta që duhet të dini

admin

Shtatë bimët më të mira kundër kolitit, këshillat që ju duhen

rezart morina