RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pistorius: Gjermania do të dorëzojë 64 raketa të tjera ”Patriot” në Ukrainë

pistorius:-gjermania-do-te-dorezoje-64-raketa-te-tjera-”patriot”-ne-ukraine

Gjermania do të dorëzojë 64 raketa të tjera ”Patriot” tokë-ajër në Ukrainë, duke u bashkuar me disa aleatë të tjerë të NATO-s në forcimin e mbrojtjes ajrore të Ukrainës, deklaroi ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius.

Pistorius tha se ”vendimi ishte i rëndësishëm për të ofruar mbështetje të vazhdueshme për ushtrinë ukrainase ndërsa ata kërkojnë të çlirojnë territorin e pushtuar nga Rusia”.

Pistorius tha se raketat duhet të dorëzohen menjëherë.

Sistemi ”Patriot” i prodhuar në SHBA është ndër sistemet më të afta të mbrojtjes ajrore që posedon Ukraina.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe, Danimarka dhe Holanda njoftuan se do të furnizonin qindra raketa shtesë kundërajrore për kundërsulmin e vazhdueshëm të Ukrainës kundër Rusisë.

Related posts

​Osmani: Serbia të mbahet përgjegjëse për agresionin kundër Kosovës

rezart morina

Zyrtarët e QUINT-it takojnë Osmanin, çfarë u diskutua në takim

admin

Arabia Saudite ‘kundërshton kategorikisht’ shënjestrimin e civilëve në Gaza

admin