RTV AHIRETI
FeaturedLajmeLajmetShqipëri

Policia çmonton 47 kamera në Durrës, Shijak dhe Krujë, dyshohet se janë vendosur nga grupe kriminal

policia-cmonton-47-kamera-ne-durres,-shijak-dhe-kruje,-dyshohet-se-jane-vendosur-nga-grupe-kriminal

Ka vijuar edhe në Durrës, Shijak dhe Krujë plani operacional i Policisë së Shtetit për të çmontuar kamerat e grupeve kriminale të vendosura në ambiente publike për të kontrolluar territorin dhe kundërshtarët.

Policia bën me dije se gjatë operacionit në Durrës, Shijak dhe Krujë, janë evidentuara dhe hequr 47 kamera të vendosura në kundërshtim me ligjin.

Nën hetim për ndërhyrje të padrejta në jetën private të tjerëve, janë marrë 8 shtetas, nga këta, 2 në Durrës dhe 6 në Shijak.

Vijojnë hetimet e thelluara, për të identifikuar dhe proceduar shtetasit që kanë vendosur kamera në Nikël dhe në Krujë, si dhe për të zbardhur qëllimin e vërtetë të vendosjes së tyre.

“Gjatë fazës së katërt të këtij plani operacional, në Durrës, në lagjet nr. 6 dhe nr. 17, janë çmontuar 11 kamera, si dhe janë në hetim, shtetasit D. K. dhe P. D. (aktualisht i shpallur në kërkim për një vepër tjetër penale)”, theuhet në njoftimin e policisë.

“Plani operacional ka vijuar në Shijak dhe nga kontrolli i ushtruar në qendrat urbane të kësaj bashkie, bazuar në planin e masave të iniciuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, u çmontuan dhe u sekuestruan 18 kamera të vendosura në lagjen e “Keçeve” dhe në lagjet “Popullore”, “Kodër Sukth” dhe “Partizani”, shton policia

Në vijim të veprimeve procedurale për këto raste, janë në hetim shtetasit J. K., A. B., A. A., Xh. V., A. M. dhe S. Gj.

Gjithashtu, plani operacional “Fijet”, ka vijuar në Krujë dhe në Nikël, ku janë çmontuar dhe sekuestruar 18 kamera të tjera, të vendosura në shtyllat elektrike të disa lagjeve të qytetit të Krujës dhe në Nikël. Vijon intensivisht puna hetimore, për identifikimin dhe procedimin penal, të shtetasve që kanë vendosur në mënyrë të kundërligjshme, këto kamera.

Në bashkëpunim me prokuroritë pranë gjykatave të rretheve gjyqësore Durrës dhe Krujë, vijon puna intensive për zbardhjen e plotë të qëllimit të vendosjes së kamerave në Nikël dhe në Krujë, si dhe për identifikimin dhe procedimin penal të shtetasve që i kanë vendosur këto kamera”, thuhet në njoftimin e policisë.

Related posts

Presidenca: Versioni i statutit të Asociacionit i ngjashëm me atë të Vojvodinës, nuk do të kalojë

admin

BE-ja me Konferencë Donatorësh për tërmetet në Turqi dhe Siri

admin

Kurti: Korrigjimi i gabimit të Borrellit është i domosdoshëm

admin