RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Polonia “blindon” kufirin me Sllovakinë, masa kontrolli shtesë për të parandaluar emigracionin e paligjshëm

polonia-“blindon”-kufirin-me-sllovakine,-masa-kontrolli-shtese-per-te-parandaluar-emigracionin-e-paligjshem

Polonia do të vendosë masa kontrolli për automjetet që kalojnë kufirin nga Sllovakia, tha kryeministri i vendit të hënën, në përpjekje për të frenuar fluksin e emigrantëve.

Partia nacionaliste në pushtet, Ligj dhe Drejtësi (PiS) e ka kthyer emigracionin në një çështje qendrore në fushatën për të fituar një mandat të tretë në zgjedhjet e 15 tetorit dhe ka përfshirë pyetje mbi këtë temë në një referendum që do të zhvillohet njëkohësisht me zgjedhjet.

Ndërkohë, Sllovakia po përballet me një rritje të numrit të emigrantëve të paligjshëm. Numri i emigrantëve të paligjshëm të ndaluar në Sllovaki është rritur nëntëfish nga një vit më parë në më shumë se 27,000 deri tani këtë vit, sipas ministrisë së brendshme të vendit.

“Unë udhëzova ministrin e brendshëm që të vendosë masa kontrolli për… furgona, makina, autobusë ku ka dyshime se ka emigrantë të paligjshëm,” tha kryeministri Mateusz Morawiecki në një tubim elektoral. /ora

Related posts

Pas Belgjikës, protestat e Francës përhapen edhe në Zvicër

admin

Presidenti Erdoğan viziton të sëmurët e ardhur nga Gaza

rezart morina

IGFM: Situatë katastrofike për të burgosurit politikë bjellorusë

admin