RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Polonia kërkon anëtarësimin e Ukrainës në NATO

polonia-kerkon-anetaresimin-e-ukraines-ne-nato

Presidenti polak Andrzej Duda të hënën është takuar me homologun e tij francez Emmanuel Macron dhe me kancelarin gjerman Olaf Scholz ku ka kërkuar anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

Duda në fjalën e tij ka theksuar se shtetet anëtare të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut t’i dërgojnë Ukrainës një “mesazh të qartë” se ka një “perspektivë të qartë” për pranimin e saj në aleancën ushtarake.

“Ukraina pret një mesazh të pagabueshëm për perspektivën e qartë të anëtarësimit të saj në NATO”, ka thënë ai.

Një “dritë jeshile” duhet t’i jepet Kievit, këmbënguli ai, pa shkuar aq larg sa të fliste për pranimin e menjëhershëm të Ukrainës, një mundësi që duket e pamundur ndërkohë që vendi është në luftë, pasi do të përfshinte automatikisht përfshirjen e aleancës në armatimin. konflikt..

Ai theksoi megjithatë se shpreson që muajin e ardhshëm, në samitin e NATO-s në Vilnius, Ukraina do të shohë “dritën në fund të tunelit” që udhëheqja e saj po kërkon. /abcnews

Related posts

Kryeministri spanjoll në Izrael: Të gjithë civilët duhet të mbrohen me çdo kusht

admin6

Vuçiqi thotë se pasnesër mund të ketë marrëveshje Kosovë – Serbi

admin

Zvogëlohen rezervat e gjakut në QKUK, shkak sezoni i pushimeve

rezart morina