RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Portugalia në alarm, fillon përgatitjet për valën e tretë të të nxehtit

portugalia-ne-alarm,-fillon-pergatitjet-per-valen-e-trete-te-te-nxehtit

Çdo telefoni celular në Portugali i është dërguar një mesazh për rrezikun ekstrem të zjarreve, ndërsa vendi po përgatitet për valën e tretë të të nxehtit të verës.

Vendi ka hyrë në gjendje alarmi, me temperatura që pritet të arrijnë në 38 gradë Celsius dhe erëra të forta parashikohen në ditët në vijim.

Mesazhet paralajmëronin banorët e zonave rurale që të mos ndezin asnjë lloj zjarri.

Qeveria ka kufizuar gjithashtu aksesin në pyje dhe ka ndaluar përdorimin e makinerive për të shmangur shkëndijat.

Gjendja e alarmit ka hyrë në fuqi mesnatën e së dielës dhe do të zgjasë deri të martën.

Rreth 92,000 hektarë tokë janë djegur tashmë këtë vit, sipas vlerësimeve të qeverisë, nga valët e të nxehtit dhe thatësira që prodhojnë kushte të ngjashme me brumin.

Vetëm në zonën Serra da Estrela, zjarret në javët e fundit kanë shkatërruar më shumë se 28,000 hektarë – më shumë se 25% të sipërfaqes totale të saj.

Të shtunën, zjarret në Ourém dhe Leiria, në veri të kryeqytetit Lisbonës, u vunë nën kontroll pasi shkaktuan mijëra paund dëme dhe ndërprenë trenat për më shumë se gjashtë orë të premten, shkruan BBC-ja të dielën.

Në Spanjën fqinje, një zjarr në provincën lindore të Valencias po digjet jashtë kontrollit dhe është bërë një nga zjarret më të mëdha të vendit të vitit. Të premten, teksa hyri në ditën e pestë, 35 avionë u dërguan në përpjekje për ta vënë nën kontroll.

Spanja është goditur më shumë se çdo vend tjetër evropian nga zjarret në pyje këtë vit, sipas programit të vëzhgimit të Tokës Copernicus të Komisionit Evropian. Këtë vit, zjarret në Spanjë kanë djegur katër herë më shumë tokë sesa kanë djegur gjatë dekadës së fundit.

Deri në fillim të gushtit, 43 zjarre të mëdha, ato që prekin të paktën 500 hektarë (1,235 hektarë), u regjistruan në vendin mesdhetar, ndërsa mesatarja në vitet e mëparshme ishte 11.

Sistemi Evropian i Informacionit për Zjarret në Pyje vlerëson se Spanja ka parë 284,764 hektarë (704,000 hektarë) të djegur këtë vit – katër herë më e lartë se mesatarja që nga fillimi i regjistrimeve në 2006. /koha

Related posts

Tensione në Zveçan, protestuesit i gjuajnë KFOR-in me shok-bomba

rezart morina

Këta janë zyrtarët e LDK-së ndaj të cilëve ishte planifikuar atentati

admin

Alarmon presidenca për lëvizjet e Serbisë: Po e shkel sovranitetin e Kosovës, po vepron si Rusia në Ukrainë

admin