RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti i Guatemalës i shpëton atentatit

presidenti-i-guatemales-i-shpeton-atentatit

Autoritetet thanë se Giammattei shpëtoi i padëmtuar, por personat pranë tij u plagosën

Presidenti i Guatemalës, Alejandro Giammattei, i shpëtoi pa lëndime një atentati ndaj tij në veri të vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas mediave të rajonit, Giammattei u shënjestrua nga persona të paidentifikuar gjatë një shëtitjeje pune në qytetin Huehuetenango.

Autoritetet thanë se Giammattei shpëtoi i padëmtuar, por personat pranë tij u plagosën.

Mediat vendase raportuan se ndaj delegacionit të presidentit u hap zjarr gjatë kthimit dhe se ka pasur përplasje pasi truprojat janë kundërpërgjigjur.

Autoritetet kanë nisur një hetim në shkallë për të hedhur dritë mbi sulmin. /aa

Related posts

Erdoğan: Bëjmë përpjekje që gruri të arrijë në Afrikë

admin

Numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza arrin në 1.799

wpuser

Analistët amerikanë dënojnë sulmin në veri të Kosovës, të ndarë për hapat e mëtejshëm të perëndimit

rezart morina