RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti meksikan thotë se Meksika është më e sigurt se SHBA-ja

presidenti-meksikan-thote-se-meksika-eshte-me-e-sigurt-se-shba-ja

Meksika është një vend më i sigurt se Shtetet e Bashkuara, ka argumentuar presidenti meksikan, Andrés Manuel López Obrador, disa javë pasi rrëmbimi i katër amerikanëve të profilit të lartë, tërhoqi vëmendjen globale ndaj krizës së sigurisë së vendit.

”Meksika është më e sigurt se Shtetet e Bashkuara. Nuk ka asnjë problem me udhëtimin e sigurt nëpër Meksikë. Kjo është diçka që qytetarët amerikanë e dinë gjithashtu, ashtu si meksikanët tanë që jetojnë në SHBA”.

Amerikanët e rrëmbyer po udhëtonin në qytetin kufitar meksikan të Matamoros në fillim të marsit, kur u sulmuan nga persona të armatosur që besohet se ishin të lidhur me kartelin kriminal meksikan të Gulfit.

Dy nga amerikanët dhe një kalimtar meksikan vdiqën në incident.

Të premten, Departamenti i Sigurisë Publike në Teksas këshilloi që banorët të shmangin udhëtimin në Meksikë gjatë pushimeve të pranverës, duke përmendur rrezikun e dhunës së kartelit.

I pyetur nga një gazetar lokal për sigurinë në Meksikë, López Obrador përmendi popullaritetin e vendit të tij me turistët dhe emigrantët amerikanë, të cilët kanë zbritur në zonat e njohura bregdetare si dhe në Mexico City në vitet e fundit për të përfituar nga moti më i ngrohtë dhe kostoja më e lirë e jetesës.

Udhëtarët amerikanë gjenerojnë miliarda të ardhura për Meksikën çdo vit. /klankosova

Related posts

Presidenti izraelit i drejtohet parlamentit gjerman me thirrje për luftë të gjithanshme kundër racizmit

admin

Arrestohen tre persona në Prishtinë, të dyshuar për vjedhje të rënda

rezart morina

Humb jetën një 18-vjeçare në Prishtinë, ra nga lartësia e një objekti

rezart morina