RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pas zgjedhjeve të nëntorit, mblidhet për herë të parë Kongresi Amerikan

pas-zgjedhjeve-te-nentorit,-mblidhet-per-here-te-pare-kongresi-amerikan

Pas zgjedhjeve të nëntorit, Kongresi i ri amerikan pritet të mblidhet për herë të parë.

Republikanët marrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, ndërsa demokratët e presidentit Joe Biden vazhdojnë të mbajnë një shumicë të ngushtë në Senat.

Në zgjedhjet e Kongresit në fillim të nëntorit, të gjitha 435 vendet në Dhomën e Përfaqësuesve dhe 35 nga 100 vendet në Senat u rialokuan.

Republikani kryesor në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, dëshiron të zgjidhet kryetar në seancën inauguruese. Posti i fuqishëm është i treti në strukturën e pushtetit politik të SHBA-së pas presidentit dhe zëvendëspresidentit.

Me një shumicë të ngushtë republikane, McCarthy e kishte të vështirë të fitonte mjaft vota brenda partisë së tij. Prandaj, zgjedhja e raportuesit mund të jetë më e ndërlikuar se zakonisht. /atsh

Related posts

Ministri i Jashtëm turk, Fidan: Jemi të vendosur për të çrrënjosur terrorizmin njëherë e përgjithmonë

rezart morina

New York shpall gjendjen e jashtëzakonshme si pasojë e përmbytjeve

rezart morina

Gjendet i vdekur një person në Prishtinë, Policia nis hetimet

admin