RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti palestinez Mahmud Abbas do të vizitojë Kinën javën e ardhshme

presidenti-palestinez-mahmud-abbas-do-te-vizitoje-kinen-javen-e-ardhshme

Presidenti palestinez Mahmud Abbas do të bëjë një vizitë shtetërore në Kinë javën e ardhshme, tha Pekini të premten, pasi Kina tha se ishte gati të ndihmonte në lehtësimin e bisedimeve të paqes izraelito-palestineze.

“Me ftesë të Presidentit Xi Jinping, Presidenti i shtetit të Palestinës Mahmud Abbas do të bëjë një vizitë shtetërore në Kinë nga data 13 deri më 16 qershor”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Hua Chunying.

Ministri i Jashtëm i Kinës Qin Gang në prill u tha homologëve të tij izraelitë dhe palestinezë se vendi i tij ishte i gatshëm të ndihmonte negociatat e paqes.

Thirrjet e veçanta telefonike midis Qin dhe kryediplomatëve izraelitë dhe palestinezë erdhën pasi Pekini pozicionohet si një ndërmjetës rajonal.

Qin inkurajoi “hapat për të rifilluar bisedimet e paqes” dhe tha se “Kina është e gatshme të ofrojë lehtësi për këtë”, në një telefonatë me ministrin e Jashtëm izraelit Eli Cohen, raportoi Xinhua.

Ai i tha ministrit të Jashtëm palestinez Riyad Al-Maliki se Pekini mbështet rifillimin e bisedimeve sa më shpejt të jetë e mundur, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve.

Në të dyja telefonatat, Qin theksoi shtytjen e Kinës për bisedime paqeje mbi bazën e zbatimit të një “zgjidhjeje me dy shtete”. /mesazhi

Related posts

Steinmeier: Shqipëria të vazhdojë reformat për anëtarësim në BE

admin

Fidan: Vizioni i Turqisë, të jetë aktor në sistemin e ndërtimit të botës

rezart morina

Senatorët amerikanë në Kosovë, priten në takim nga presidentja Osmani

rezart morina