RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti turk dhe shefi i NATO-s diskutojnë procesin e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës

presidenti-turk-dhe-shefi-i-nato-s-diskutojne-procesin-e-anetaresimit-te-suedise-dhe-finlandes

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, kanë diskutuar aplikimet e anëtarësimit në NATO të Suedisë dhe Finlandës, transmeton Anadolu.

Sipas një njoftimi nga Drejtoria e Komunikimeve të Turqisë, Erdoğan dhe Stoltenberg në një bisedë telefonike kanë diskutuar në detaje zhvillimet në lidhje me procesin e anëtarësimit të dy vendeve në NATO.

Erdoğan në bisedë tha se Finlanda ndryshon pozitivisht nga Suedia me qëndrimin e saj gjatë këtij procesi dhe theksoi se kanë vendosur që në parlamentin turk të fillojnë procesin e miratimit të Protokollit të anëtarësimit të Finlandës në NATO.

Më tej, presidenti turk tha se janë të vendosur të vazhdojnë bisedimet me Suedinë në mirëbesim dhe se ecuria e procesit do të lidhet drejtpërdrejt me hapat konkrete që do të ndërmarrë Suedia.

Related posts

Azerbajxhani goditet nga një tërmet me magnitudë 5,7 ballë

admin

Itali, zjarret pyjore shkaktojnë dëme në Sicili

rezart morina

Afrika e Jugut paralajmëron arrestimin e qytetarëve të saj që janë futur në radhët e ushtrisë izraelite

admin6