RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti turk merr mesazhe mbështetëse pas tërmeteve vdekjeprurëse

presidenti-turk-merr-mesazhe-mbeshtetese-pas-termeteve-vdekjeprurese

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të marrë mesazhe mbështetjeje nga liderët botërorë pas tërmeteve të 6 shkurtit në Turqinë jugore, të cilët kanë marrë jetën e më shumë se 43.550 njerëzve.

Të enjten, Erdogan priti kryeministrin gjeorgjian Irakli Garibashvili në kompleksin presidencial në kryeqytetin Ankara, ku kryeministri i shprehu ngushëllimet Turqisë.

Në një bisedë telefonike me Erdoganin, presidentja e Ganës Nana Akufo-Addo dhe presidenti i Unionit të Komoreve Azali Assoumani përcollën ngushëllimet e tyre për ata që humbën jetën në tërmetet dhe u uruan shërim të plagosurve, sipas Drejtorisë së Komunikimeve të Turqisë.

Gjatë takimeve dhe bisedave telefonike, liderët shprehën mbështetjen e tyre për Turqinë dhe solidaritetin e tyre me popullin turk, shtohet ajo.

Related posts

Të rinjtë e Maqedonisë së Veriut janë të dëshpëruar nga vonesat e anëtarësimit në BE

admin

​Parlamenti i Ukrainës: Rusia na vodhi mbi 500.000 tonë drithë

admin

Kryeministrja e Italisë në Serbi: E rëndësishme për ne që Ballkani t’i bashkohet familjes evropiane

admin