RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Serbia nën ujë/ Gjendje e jashtëzakonshme në 26 qytete për shkak të reshjeve të dendura

serbia-nen-uje/-gjendje-e-jashtezakonshme-ne-26-qytete-per-shkak-te-reshjeve-te-dendura

Gjendja e jashtëzakonshme është vendosur në 26 qytete të Serbisë për shkak të reshjeve të dendura, ndërsa 62 persona janë evakuuar.

“Për momentin gjendja e jashtëzakonshme është vendosur në 26 qytete dhe rrethe. Mbrëmë dhe në mëngjes është krijuar një situatë kritike në qytetet Krushevc, Jagodina, Kragujevc dhe Sombor, ku për shkak të reshjeve të dendura uji ka vërshuar oborret dhe objektet e banimit”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Brendshme të Serbisë.

Ministria raportoi se situata më kritike është krijuar në qytetin e Çaçakut. Më shumë se 200 ndërtesa u përmbytën atje pasi kanalizimet e shiut nuk mund të përballonin reshjet.

Sipas ministrisë, 762 zjarrfikës dhe ekipe shpëtimi po punojnë për eliminimin e pasojave të stuhive. /ora

Related posts

Hamasi: Izraeli duhet ‘të paguajë çmimin për krimet e tij’

admin

Kurti: S’ka siguri pa u liruar kriminelët e Banjskës

admin

Lajçak takoi komandantin e KFOR-it në Kosovë

admin