RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti ukrainas: Aneksimi rus është i pavlefshëm

presidenti-ukrainas:-aneksimi-rus-eshte-i-pavlefshem

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, ka nënshkruar një dekret që shpall të pavlefshëm aneksimin e pjesëve të Ukrainës nga Rusia, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas dekretit, vendimi i presidentit rus, Vladimir Putin, për të aneksuar rajonet Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia, veçanërisht Krimenë që nga viti 2014, është i pavlefshëm.

Më tej, thuhet se “ata nuk kanë pasoja ligjore”.

Më herët të martën, Zelenskyy gjithashtu nënshkroi një dekret që thoshte se nuk do të ketë negociata me presidentin Putin.

Lëvizja e fundit nga Kievi vjen pasi parlamenti rus ratifikoi marrëveshjet për aneksimin e rajoneve të Ukrainës.

Të premten e kaluar, Putin nënshkroi marrëveshje me autoritetet e rajoneve separatiste të Ukrainës për bashkimin me Rusinë, pas referendumeve të mbajtura nga 23 deri më 27 shtator.

Votimi erdhi më shumë se shtatë muaj pas luftës së Rusisë kundër Ukrainës, që filloi më 24 shkurt.

Referendumet janë dënuar nga komuniteti ndërkombëtar, me vendet evropiane dhe SHBA-ja që i quajtën ato si “të rreme” dhe theksuan se ato nuk do të njihen. /aa

Related posts

Azemi del me propozim për grevën në arsim: Qeveria e SBASHK-u të merren vesh për shumën 75 euro

admin

Dy të vrarë në Peru ndërsa protestat për arrestimin e Castillos u përhapën

admin

Shefi i OBSH-së: Bota po përballet me rritje të rasteve të koronavirusit dhe lisë së majmunit

admin