RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Pretendohet se Izraeli kreu sulme ajrore në disa pika ushtarake rreth Damaskut

pretendohet-se-izraeli-kreu-sulme-ajrore-ne-disa-pika-ushtarake-rreth-damaskut

Pretendohet se Izraeli ka kryer sulme ajrore në disa pika ushtarake rreth kryeqytetit sirian, Damask, transmeton Anadolu.

Në lajmin e agjencisë siriane të lajmeve SANA, bazuar në burime ushtarake, pretendohet se disa pika ushtarake rreth Damaskut janë shënjestruar me një sulm ajror nga Lartësitë e Golanit nga forcat izraelite në orën 02:20 me kohën lokale.

“Sistemet tona të mbrojtjes ajrore u kundërpërgjigjën raketave armike dhe rrëzuan disa prej tyre. 4 ushtarë u vranë dhe 4 ushtarë u plagosën”, thuhet në lajm.

Rreth Damaskut gjenden pjesëtarë të Hezbollahut libanez, të ushtrisë siriane dhe grupeve terroriste të mbështetura nga Irani.

Që nga fillimi i luftës civile në vitin 2011, Izraeli ka kryer herë pas here sulme ndaj grupeve të mbështetura nga Irani dhe pikave ushtarake që i përkasin ushtrisë siriane.

Related posts

Lufta 6 mujore e Gazës në numra

admin

Konjufca vendos për dy orë pauzë pas rrahjes në Kuvend

rezart morina

“Turqia iu përgjigj sulmit në Istanbul duke shkatërruar strehimoret e terroristëve në Irak dhe Siri” – VIDEO

admin