RTV AHIRETI
Shëndetësi

Problemet me zorrët mund të jenë shenjë e hershme e sëmundjes së Parkinsonit

problemet-me-zorret-mund-te-jene-shenje-e-hershme-e-semundjes-se-parkinsonit

Problemet e zorrëve duke përfshirë kapsllëkun, vështirësinë në gëlltitje dhe zorrën e irrituar mund të jenë një shenjë paralajmëruese e hershme e sëmundjes së Parkinsonit tek disa njerëz.

Sëmundja e Parkinsonit është progresive, që do të thotë se çrregullimi i trurit përkeqësohet me kalimin e kohës.

Çfarë është Parkinson?

Njerëzit me Parkinson nuk kanë mjaftueshëm dopaminën kimike në trurin e tyre, sepse disa nga qelizat nervore që e bëjnë atë janë të dëmtuara, raporton BBC.

Kjo shkakton simptoma, duke përfshirë të pavullnetshme, lëvizje të ngadalta, të përziera dhe muskuj të ngurtësuar.

Edhe pse aktualisht nuk ka kurë, trajtimet janë të disponueshme për të ndihmuar në uljen e simptomave kryesore dhe ruajtjen e cilësisë së jetës për aq kohë sa të jetë e mundur.

Related posts

Bima që largon të gjitha viruset brenda 24 orëve

rezart morina

Për të fjetur më mirë, këto janë ushqimet ideale që do t’ju ndihmojnë

rezart morina

Disa këshilla të thjeshta që patatet të qëndrojnë të freskëta më gjatë

admin