RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Protesta e SBASHK-ut për 1 Maj, kërkohet rritje e koeficientit të pagës

protesta-e-sbashk-ut-per-1-maj,-kerkohet-rritje-e-koeficientit-te-pages

Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe Shkencës (SBASHK) ka nisur protestën me kërkesa ndaj qeverisë në ditën e punëtorëve.

“Kërkojmë të ngritët vlera e koeficientit”, “Duam dialog social”, “Qeveri respekto pensionistët”, janë disa nga pankartat që kanë mbajtur në duar protestuesit.

Protestës i është bashkuar edhe kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi dhe kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës (BSPK) Atdhe Hykolli.

Marshi ka nisur nga Biblioteka Kombëtare në drejtim të Ministrisë së Arsimit, duke përfunduar para objektit të qeverisë.

Related posts

Anijet e marinës turke mbërrijnë në Libi për të ndihmuar pas përmbytjeve shkatërruese

admin

SHBA-ja i premton Izraelit mbështetje të palëkundshme, Biden: Do bëjmë gjithçka që mundemi për ta mbrojtur nga…

admin

Macron: Klima dhe varfëria duhet të trajtohen njëkohësisht

admin