RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Protestat në Holandë, arrestohen 500 aktivistë mjedisorë

protestat-ne-holande,-arrestohen-500-aktiviste-mjedisore

Policia holandeze tha se më shumë se 500 aktivistë të klimës u arrestuan gjatë ditës së dytë të protestave kundër subvencioneve të qeverisë për industrinë e karburanteve fosile.

Qindra protestues marshuan përgjatë autostradës A12 në Hagë, duke injoruar paralajmërimet nga autoritetet për të mos e bërë këtë dhe duke bllokuar arterien kryesore të trafikut.

Të shtunën, rreth 2,400 protestues u arrestuan dhe rreth 10,000 aktivistë bllokuan të njëjtën autostradë për disa orë.

Organizatori i ngjarjes Extinction Rebellion njoftoi se protestuesit do të përpiqen të bllokojnë autostradën çdo ditë derisa qeveria holandeze të ndalojë përdorimin e fondeve publike për të subvencionuar industrinë e naftës dhe gazit. /abcnews

Related posts

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë: Deklarata e Lavrovit është propagandë

admin

Policia e Kosovës: Pika kufitare në Merdar vazhdon të jetë e mbyllur, qytetarët të shfrytëzojnë pikat tjerat kufitare

admin

Kryeministri i Ukrainës: Kundërofensiva do të marrë kohë, duhet durim

rezart morina