RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Vazhdon gjykimi ndaj ish krerëve të UÇK-së

vazhdon-gjykimi-ndaj-ish-krereve-te-uck-se

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë vazhdon gjykimi ndaj ish-krerëce të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi. Pritet vazhdimi i dëshmisë së dëshmitarit Frederick Abrahams.

Abrahams po dëshmon për raportet që ai dhe kolegët e tij i kishit përgatitur në periudhën e luftës në kuadër të punës në Humans Right Watch.

Në gjykatore është bërë e ditur se ato raporte kishin cituar Qendrën për të Drejtën Humanitare në shkrimet ku burim ishin mediat serbe. Vet dëshmitari kishte deklaruar se Humans Right Watch kishte të njëjtën metodologji pune me Qendrën për të Drejtën Humanitare.

Avokati britanik, Ben Ememrson, ka paraqitur dokumentet ku shihet burimi i raporteve të Humans Right Watch.

Related posts

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

admin

“Veprimi më i vogël i Izraelit kundër Iranit çon në shkatërrimin e Tel Avivit dhe Haifas”

admin

Mitrovica dhe Vushtrria, komunat me më së shumti raste sociale

admin