RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pse kilogramët hiqen ngadalë, ndërsa kthehen shumë shpejt?

pse-kilogramet-hiqen-ngadale,-ndersa-kthehen-shume-shpejt?

Kontrollimi i peshës është i bazuar në balancën në mes konsumimit të kalorive dhe energjisë që harxhoni gjatë një dite.

Zona e trurit që e bën kontrollimin e peshës është hipotalamusi. Hipotalamusi i integron sinjalet që vijnë nga truri dhe më pas e kontrollon peshën i ndikuar nga uria dhe ngopja.

Edhe pasi të mbani dietë, trupi mundohet ta luftojë humbjen e peshës duke e reduktuar shpenzimin e energjisë. Kur filloni humbjen në peshë, trupi mësohet ta ruajë ushqimin dhe sistemi metabolik ngadalësohet. Kështu pasi që të ndaloni dietën rreziku i shtimit në peshë është i madh për shkak se metabolizmi sërish vazhdon të punojë ngadalë, shkruan Daily Mail.

Vetëm nëse vazhdoni ta mbani një stil të shëndetshëm jete dhe me ushtrime fizike, ju mund t’i shmangeni shtimit në peshë.

Related posts

Nëse keni këtë shenjë në këmbë, urgjent tek mjeku

admin

Ja cili është ushqimi që e mban trupin tuaj në formë kurdoherë

admin

Shenja në këmbë që mund të tregojë se zemra nuk pompon gjak siç duhet

admin