RTV AHIRETI
Shëndetësi

Pse pijet energjike nuk rekomandohen gjatë shtatzanisë

pse-pijet-energjike-nuk-rekomandohen-gjate-shtatzanise

Pijet energjike konsumohen nga njerëzit në të gjithë botën për shkak të përfitimeve të supozuara të promovuara nga strategjitë agresive të marketingut.

Përfitimet shëndetësore të lidhura me pijet energjetike ndryshojnë dhe përfshijnë pretendime të tilla si rritjen e performancës së ushtrimeve, rritjen e fokusit mendor dhe gatishmërinë për përfundimin e një pune.

Por a duhet t’i konsumoni ato nëse jeni shtatzënë? Përgjigja është, jo. Në fakt, shumica e kompanive të pijeve energjetike postojnë vullnetarisht deklarata këshilluese në etiketat e tyre, të cilat dekurajojnë gratë shtatzëna nga konsumimi i pijeve energjetike.

Kur jeni shtatzënë, një placentë rritet në mitrën tuaj (barku) dhe furnizon fëmijën me ushqim dhe oksigjen përmes kordonit të kërthizës.

Lëndët ushqyese në ushqimin që hani i kalojnë bebes tuaj, përfshirë përbërës e pijes energjetike.

Disa studime në kafshë kanë gjetur një lidhje negative kur konsumoni rregullisht pije energjetike.

Në studimet ku minjve shtatëzënë u jepej një sasi e vogël pije energjie çdo ditë gjatë kohëzgjatjes së shtatëzanisë, zbuluan se, minjtë e porsalindur kishin stres oksidativ, dëmtim të indeve dhe ndryshime në sjellje (përfshirë ankthin).

Studiuesit arritën në përfundimin se “konsumi i pijeve energjetike gjatë shtatëzanisë dhe laktacionit ka një ndikim negativ tek të porsalindurit dhe duhet të trajtohet si një problem i rëndësishëm shëndetësor që garanton vëmendjen”.

Kafeina është një nga përbërësit kryesorë në pijet energjetike dhe dihet se aktivizon sistemin nervor simpatik.

Mbidozimi me kafeinë mund të shkaktojë konfiskime, psikozë dhe aritmi kardiake.

Në disa pije energjetike hasim dhe me taurinën, një aminoacid me përmbajtje të squfurit që mbështet zhvillimin neurologjik dhe rregullon sasitë e ujit dhe mineraleve në gjak.

Për shkak se truri dhe retina e foshnjave nuk janë të zhvilluar plotësisht ata mund të jenë të shumë ndjeshëm ndaj taurinës.

Related posts

Ushqimet që duhet të hani për një shikim më të mprehtë

admin

Lënia e duhanit përmirëson rrahjet e zemrës që në 20 minutat e para

admin

Nuk duhet të pini kurrë ujë me akull

admin