RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putin do të takohet me Lukashenkon në Minsk

putin-do-te-takohet-me-lukashenkon-ne-minsk

Presidenti rus, Vladimir Putin do të udhëtojë në Minsk të hënën dhe do të takohet me presidentin e Bjellorusisë Alexander Lukashenko, tha Kremlini të premten.

“Me ftesë të Presidentit të Republikës së Bjellorusisë Alexander Lukashenko, Vladimir Putin do të vizitojë Bjellorusinë më 19 dhjetor për një vizitë pune”, thuhet në deklaratën e publikuar në faqen e internetit të Kremlinit.

Putin dhe Lukashenko po planifikojnë të diskutojnë “çështjet kryesore të zhvillimit të mëtejshëm të marrëdhënieve ruso-bjelloruse të partneritetit strategjik dhe aleancës me theks në bashkëpunimin integrues në kuadër të Shtetit të Unionit, si dhe tema aktuale në axhendën ndërkombëtare dhe rajonale”.

Të dy udhëheqësit do të fokusohen në çështje strategjike, veçanërisht në sferën ekonomike, njoftoi më herët të hënën agjencia shtetërore e lajmeve bjelloruse Belta.

Rusia përdori Bjellorusinë si një terren për pushtimin e saj të Ukrainës në shkurt, duke vendosur trupa dhe armatime në territorin e saj.

Related posts

Konjufca në Strasburg kërkon anëtarësimin e Kosovës në KE

rezart morina

Stolterberg pas takimit me Vuçiqin: Dy palët të përmbahen nga tensionet

admin

Çka përfiton Kosova nga anëtarësimi në Këshillin e Evropës

admin