RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putin thotë se propozimi afrikan mund të jetë baza për paqen në Ukrainë

putin-thote-se-propozimi-afrikan-mund-te-jete-baza-per-paqen-ne-ukraine

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se iniciativa e paraqitur nga udhëheqësit afrikanë mund të jetë baza për paqen në luftën e Moskës kundër Ukrainës, por pretendoi se sulmet nga Kievi e bënë ndërprerjen e armiqësive “praktikisht të pamundur”.

Udhëheqësi rus i bëri komentet në Moskë të shtunën pasi u takua me liderët nga Afrika në Shën Petersburg dhe dëgjoi thirrjet e tyre që Rusia të ecë përpara me planin e tyre.

Propozimi, sipas agjencisë së lajmeve Reuters, përmban një sërë hapash të mundshëm për të zbutur konfliktin, duke përfshirë tërheqje të trupave ruse, heqjen e armëve bërthamore taktike ruse nga Bjellorusia, pezullimin e një urdhër-arresti të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC) kundër Putinit dhe lehtësimin e sanksioneve.

Detajet e propozimit nuk janë bërë publike. /mesazhi

Related posts

Gati 200 trupa u gjetën në varr masiv në spitalin në Khan Younis të Gazës – VIDEO

rezart morina

Blinken: Shteti palestinez, mënyra më e mirë për ta izoluar Iranin

admin

Përjashtohet nga puna mësuesja Remzije Lezi, shkak shamia

admin