RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Qeveria: Në takimin Kurti – Escobar u theksua se barrikadat në veri duhet të largohen menjëherë

qeveria:-ne-takimin-kurti-–-escobar-u-theksua-se-barrikadat-ne-veri-duhet-te-largohen-menjehere

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, priti sot zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shteteve të Bashkuara për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike dhe njëherësh të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Sipas njoftimit të Qeverisë në këtë takim u diskutua për situatën aktuale në pjesën veriore të Kosovës dhe se është theksuar se barrikadat duhet të largohen menjëherë.

“U diskutua për situatën aktuale dhe zhvillimet e fundit, veçanërisht në pjesën veriore të Republikë së Kosovës. U theksua se barrikadat në rrugë duhet të largohen menjëherë. Në takim gjithashtu u diskutua për raportet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, procesin e dialogut dhe për rrugën përpara drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve”, thuhet në njoftimin e Qeverisë.

Takimi i sotëm ishte në kuadër të vizitës së paralajmëruar të Këshilltarit të lartë të Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, i cili për shkak se rezultoi pozitiv me COVID-19 e pati të pamundur të realizojë vizitën e tij.

Related posts

Refuzimi serb dhe zhvillimet në veri, kështu pritet të vazhdojë plani franko-gjerman për dialogun

admin

Pezullohet vendimi i Danimarkës për të marrë me qira burgjet në Kosovë

admin

Familja e Malcolm X do të ngre padi kundër autoriteteve për “fshehjen e provave” në vrasjen e tij

rezart morina